Clubul elevilor

Școala Națională Românească Online - Clubul elevilor

• Clubul elevilor reprezintă o serie de laboratoare(ateliere de creație) unde membri comunității SNRO vor putea să pună în aplicare și să dezvolte alături de colaboratori din diferite domenii de activitate cunoștințele dobândite la cursuri.
  • Clubul elevilor cuprinde o serie de module cu funcții independente, module ce vor avea menirea de a promova în rândul elevilor SNRO istoria și cultura civilizației românești.
  • Lista laboratoarelor SNRO cuprinde: blogul SNRO, biblioteca și videoteca SNRO, bucătăria românească, muzeul românesc, jurnalul și radio SNRO.

Blogul SNRO

• blogul cuprinde arhiva tuturor articolelor scrise de colaboratorii și profesori SNRO. Ne propunem să aducem colaboratori care să scrie cât mai multe articole cu temă educațională pentru a putea fi un exemplu pentru elevii SNRO.

Biblioteca SNRO

• este un modul al platformei dedicat exclusiv membrilor care se înscriu la cursurile propuse de programul nostru.
  • accesul la bibliotecă se face doar prin intermediul modulului de cursuri, modul care necesită o înscriere separată.

Videoteca SNRO

• este un modul dedicat tuturor membrilor comunității care va cuprinde o serie materiale video preluate prin metoda de încorporare(embed).
  • materialele video vor fi conținut creat de realizatori români media sau independenți și vor reliefa aspecte ale vieții românești istorice și culturale de-a lungul timpului.

Bucătăria românească

• modulul gastronomic cuprinde date și informații despre cultura gastronomică românească.
  • este împărțit pe zone istorice care la rândul lor sunt organizate conform unei liste de preparate dintr-un restaurant.

Muzeul românesc

• va cuprinde o serie de expoziții virtuale legate de patrimoniul cultural și istoric românesc
  • vor fi listate muzeele din țară, cu date de referință care să reflecte, informații precum, locație, program de funcționare, taxe de intrare și patrimoniu deținut.

Jurnalul SNRO

• modulul de jurnalistică este laboratorul unde elevii comunității noastre vor edita săptămânal câte o revistă de literatură, istorie și turism strâns legate de viața românească.
  • va exista și o ediție lunară cu cele mai bune articole din cele trei ediții săptămânale, ediție care va fi accesibilă și în afara comunității.

Radio SNRO

• este un modul unde membri comunității vor organiza și vor crea emisiuni de radio și televiziune.
  • emisiunile de radio vor fi producție proprie a membrilor comunității sau preluate de la posturi de radio partenere.
  • emisiunile tv vor avea o strânsă legătură cu materialele din videoteca proiectului.